Yaşlanma, genetik faktörler, güneş maruziyeti, stres, sigara, hava kirliliği gibi çevresel etmenler gibi birçok etken cilde hasar vererek derinin elastikiyetinde azalmaya ve istenmeyen kırışıklıkların oluşmasına sebep olur.

Bu etkileri azaltmak ve geciktirmek için plastik cerrahinin sahip olduğu en büyük silahlardan biri Botok’dur. Botok, laboratuar ortamında bakteriler kullanılarak üretilen tıbbi bir proteindir. Temel fonksiyonu kas ve sinir iletimini bloke ederek kasın hareketi sonrası oluşan dinamik çizgilenmelerin önlenmesidir. Botok kasın sinirle ilişkisini keserek kasılmayı önler, mevcut çizgilerin gerilemesini ve yenilerinin oluşmamasını sağlar.

2002 yılından beri FDA onaylı olarak kozmetik amaçlı kullanılmaktadır.

En sık kaş arası, alın çizgileri, kaz ayakları ve boyunda oluşan bantların tedavisinde kullanılır. Diğer sık kullanım alanı da hiperhidroz olarak adlandırılan koltukaltı, el ve ayaklardaki aşırı terlemedir.

Uygulama öncesi lokal anestezik kremler uygulanabilir. İyileşme süreci yoktur. Hemen sonrasında günlük aktivitelere dönülebilir. Standart botok uygulaması yoktur. Kişinin ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurularak yapılan hekim muayenesi esnasında planlama yapılır.

Cilt temizliğini takiben çok ince kalibrede iğnelerle muayene esnasında yapılan plana göre belirlenen noktalara, uygun miktarda ilaç enjekte edilir. Yüzümüzde 43 adet adale mevcuttur. Sadece kırışıklıklara yol açan kaslara enjeksiyon yapılarak doğal mimik yapısını korumak işlemin en önemli noktasıdır. Bu anatomi bilgisinden yoksun, gerekli lisans sahibi (plastik cerrahi ve dermatoloji uzmanı) olmayan kişilerce yapılan uygulamalarda istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

Uygulama sonrasında o bölgeye masaj yapmamak, sauna, kaplıca, çok sıcak duş gibi ilacın uygulandığı alan dışına çıkmasına yol açabilecek faaliyetlerden uzak durmak önemlidir.

Uygulama sonrası birkaç gün sonra etki fark edilir fakat tam sonuç 7-10 gün içerisinde gözlenir. Kişisel farklılıklar olmakla beraber etkinlik zamanla azalarak 6. aya kadar uzayabilir. Uygulamalar düzenli aralıklarla tekrarlandıkça bu süre 8-10 aya çıkabilir. Uygulamaya devam etmeme durumunda varolan kırışıklıklarda artma ve ya kötüleşme görülmez.

Botok dinamik kırışıklıkların çözümünde günümüzdeki en güvenli, hızlı ve pratik yöntemdir.

NASIL İLERLİYORUZ

1

Ön Görüşme

Ön görüşme sonrası istediğiniz işlemle ilgili randevu ayarlıyoruz.

2

Muayene

Randevunuz sırasında sizi ayrıntılı bilgilendirip işlem için zamanı belirliyoruz.

3

İşlemin Yapılması

İşlemlerin tamamlanarak kontrollerin yapılması