Jinekomasti, erkekte büyük meme problemi, erkek memesinin kadın memesine benzer şekilde büyümesidir. Meme dokusu kadınlarda olduğu gibi erkekte de yağ dokusu ve meme bezlerinden (parankim) oluşmaktadır. Meme büyümesi sadece yağ miktarının artmasına, sadece parankim miktarının artmasına, ya da hem yağ hem de parankim miktarının artmasına bağlı olabilir. Hangi dokunun arttığına meme ultrasonografisi ile karar verilebilir. Erkekte meme büyümesi, genetik, hormonal değişikliklerde, ergenlikte, yaşlılıkta, aşırı alkol kullanımında, karaciğer hastalıklarında veya kinin gibi bazı ilaçlara bağlı olarak görülebilir.

Ergenlikte memelerde hafif büyüme, hassasiyet, ağrı normal olarak kabul edilir, bu bulgular geçicidir. Kalıcı olması halinde jinekomasti olarak kabul edilir.

Erkeklerde memede büyüme (Jinekomasti) basitten ağıra doğru 3 derece olarak sınıflandırılır.

Hafif jinekomastide (grade 1); deri fazlalığı olmadan doku artışı söz konusudur.

Orta şiddette jinekomastide (grade 2); doku artışı ile beraber bir miktar deri fazlalığı da oluşmuştur.

İleri drece jinekomasti de (grade 3) ise hem aşırı bir doku artışı vardır, hem de memede sarkma meydana gelmiş, tamamen kadın memesine benzemiştir.

Jinekomasti ameliyatı, jinekomastinin hafif ya da ileri derecede olmasına göre lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Eğer yağ dokusunda artış varsa sadece liposuction uygulamak yeterli olur. Jinekomastiye neden olan parankimin artması ise o zaman cerrahi olarak çıkarmak gerekir. Bazen de her iki yöntemi aynı anda yapmak gerekebilir. Jinekomasti ileri bir hal almışsa ve deri sarkması meydana gelmişse memenin içinin boşaltılmasının yanında fazla olan derinin de çıkarılması gerekecektir.

Jinekomastinin özelliğine göre eğer sadece liposuction yapılacaksa memelerinizin her iki yanında koltuk altına doğru olan bölgede açılan 3 milimetrelik iki delikten ameliyat gerçekleştirilir, meme üzerinde iz kalmaz. Jinekomasti dokusu cerrahi olarak çıkarılacak ise, meme başı etrafındaki renkli bölümün alt yarısını içeren bir kesi yapılır ve sadece bu bölümde çok belirsiz bir iz kalır, bu iz görüntü problemi yaratmaz. Ancak belirgin deri sarkması varsa, meme gerçekten kadın memesine benzeyecek kadar büyümüş ise o zaman jinekomasti ameliyatı, kadınlardaki meme küçültme ameliyatına benzer şekilde yapılır ve ameliyat bölgesinde iz kalır.

Ameliyattan sonra genellikle aynı gün hastaneden taburcu olursunuz. 3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir. Yaklaşık 3 hafta kadar jinekomasti korsesi veya memeler üzerine basınç yapan sargılar kullanmanız gerekmektedir.

NASIL İLERLİYORUZ

1

Ön Görüşme

Ön görüşme sonrası istediğiniz işlemle ilgili randevu ayarlıyoruz.

2

Muayene

Randevunuz sırasında sizi ayrıntılı bilgilendirip işlem için zamanı belirliyoruz.

3

İşlemin Yapılması

İşlemlerin tamamlanarak kontrollerin yapılması