Rinoplasti (estetik burun cerrahisi) burnun cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Bu ameliyat yardımıyla burnunuzun boyutları azaltılabilir veya arttırılabilir, burun ucunuzun veya köprünün şekli değişebilir, burun delikleri daraltabilir veya burun ile üst dudak arası açısı değiştirilebilir. Burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir.

Aynı ameliyat sırasında, burun tıkanıklığına yol açan gelişimsel yada çarpma sonucu oluşan deviasyonlar veya konka adı verilen burun etleri küçültülebilir, burun çatısındaki darlıklar düzeltilebilir. Burun tıkanıklığının da beraberinde düzeltildiği estetik burun ameliyatlarına estetik ve fonksiyonel burun ameliyatı (septorinoplasti) denir.

Rinoplasti İçin En İyi Adaylar

Estetik ameliyat olmadan önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Ameliyat için kişinin 16 yaşını doldurmuş olması önerilir. Burun estetiği yaptıracak adayların bu konuda kesin kararlı olmaları çok önemlidir. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde zorlukların yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ameliyat

Rinoplasti genellikle 1-1,5 saat sürer, bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Ameliyat sırasında burun derisi alttaki kıkırdak ve kemik dokularından ayrılır ve istenen biçime getirilir.

Biçimlendirme hastanın problemine ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlıdır. Açık ve Kapalı Teknik olmak üzere iki farklı teknik uygulanmaktadır.

Kapalı teknikte tüm kesiler burun içerisine saklanmakta, açık teknikte ise ilave olarak burun orta bölmesinin ön kısmına iz bırakmadan iyileşen bir ilave kesi yapılmaktadır. Açık teknikte burun kıkırdakları ve kemiklerin hepsi görünür hale geldiği için problemler daha iyi belirlenmekte ve gerekli uygulamalar daha kolay gerçekleştirilmektedir.

Ancak; enfeksiyon, burun kanaması ve anesteziye reaksiyon gibi komplikasyon riski her zaman vardır. Bu risklerin olasılığını cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için verdiği tavsiyelere uyarak azaltabilirsiniz. Ameliyat sonrası küçük kanamalar cilt altında kırmızı noktalar olarak görülecektir; eğer açık teknik kullanılırsa veya yayvan burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa sadece burun tabanında üst dudak ile burun arasında çok az bir iz kalabilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası burun içinde bir iki gün kalacak bir tampon ile uyuyacaksınız. İlk 24 saat içinde yüzünüzü şiş hissederseniz, burnunuz ağrıyabilir ve künr bir baş ağrınız olabilir. Bu rahatsızlıkları doktorunuzun verdiği uygun ilaçlarla geçirebilirsiniz. İlk gününüzü baş hafif yukarıda olacak şekilde yatakta (banyoya gidiş hariç) geçiriniz. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik eski tekniklere göre daha az oranda görülmektedir. Dokularınız iyileşirken bir hafta burnunuzu darbelere karşı korumanız gerekir. Soğuk tamponların uygulanması şişliği azaltır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Şişlik ve morluk 7-10 gün içinde geçer. Ayrıca birkaç hafta kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Burun tamponlarınız birkaç gün içinde alınır ve kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Normale Dönüş

Birçok rinoplasti hastası bir hafta içinde rutin işlerine başlamış olur. Atel 7. günde alındıktan sonra tamamen normalleşme birkaç hafta sürebilir.

NASIL İLERLİYORUZ

1

Ön Görüşme

Ön görüşme sonrası istediğiniz işlemle ilgili randevu ayarlıyoruz.

2

Muayene

Randevunuz sırasında sizi ayrıntılı bilgilendirip işlem için zamanı belirliyoruz.

3

İşlemin Yapılması

İşlemlerin tamamlanarak kontrollerin yapılması