Tümör veya başka bir hastalık nedeniyle memenin alınması sonrasında memenin tekrar oluşturulması işlemidir. Memesini kanser sebebiyle kaybeden hemen hemen her kadında meme rekonstrüksiyonu yapılabilir.

Meme rekonstrüksiyonu (meme oluşturma) işlemi, memenin alınması ile eş zamanlı veya sekonder olarak yani meme kanseri tedavisi tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Günümüzde, hastalık çok ileri evre olmadığı sürece eşzamanlı operasyonlar, daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilmesi ve hasta psikolojisinin daha iyi korunması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Bu karar ameliyat öncesinde, meme kanserini takip eden cerrah, onarımı yapacak olan plastik cerrah ve hastanın ortaklaşa yapacağı değerlendirmeler sonrası alınır.

Bu amaçla vücudun kendi dokuları, silikon protezler ve doku genişleticileri ile kaybedilen meme dokusu onarılabilir. Birçok cerrahi prosedür tanımlanmıştır. Kaybedilen meme dokusu;

Vücudun kendi dokuları (kas ve deri flepleri) ile,

Meme büyütmede kullanılan silikon protezler ile,

Doku genişleticiler (belirli bir bölgede doku altına yerleştirilen, bir valf sistemi ile şişirilebilen, silikondan imal edilmiş, çeşitli şekil ve ölçüde, özel bir protez) ile veya bunların kombinasyonları ile onarılabilir.

Kabul edilebilir bir sonuç için genelde birden fazla operasyon gerekir. Operasyonlar genel anestezi altında uygulanır. Hastanede kalış süresi operasyonun mahiyetine göre değişir. Operasyonun tüm evreleri hakkında mutlaka cerrahınız tarafından bilgi verilecektir.

NASIL İLERLİYORUZ

1

Ön Görüşme

Ön görüşme sonrası istediğiniz işlemle ilgili randevu ayarlıyoruz.

2

Muayene

Randevunuz sırasında sizi ayrıntılı bilgilendirip işlem için zamanı belirliyoruz.

3

İşlemin Yapılması

İşlemlerin tamamlanarak kontrollerin yapılması